Deklaration före avgång med uppgifter i exportdeklarationen
Uppgifterna för säkerhet och skydd (deklaration före avgång) lämnar du i exportdeklarationen. Den skickar du in digitalt till Tullverket.
Det är du som upprättar exportdeklarationen eller deklarationen om återexport som i egenskap av deklarant ska lämna en deklaration före avgång. Du kan anlita ett ombud som hjälper dig – men kom då ihåg att upprätta en fullmakt mellan ditt företag och ombudet.
Uppgifterna för säkerhet och skydd (deklaration före avgång) lämnar du i exportdeklarationen. Den skickar du in digitalt till Tullverket.
Det är du som upprättar exportdeklarationen eller deklarationen om återexport som i egenskap av deklarant ska lämna en deklaration före avgång. Du kan anlita ett ombud som hjälper dig – men kom då ihåg att upprätta en fullmakt mellan ditt företag och ombudet.
Sändningar till Norge, Schweiz, Liechtenstein och Andorra är undantagna från kravet på deklaration före avgång genom ett avtal mellan EU och respektive land (Liechtenstein har inget eget avtal men ingår i avtalet med Schweiz).
Du som är osäker på vilka uppgifter du ska lämna i deklarationen kan läsa i våra deklarationshandledningar som du kan använda när du exporterar varor.
Deklarationshandledningar vid export
Olika tidsfrister beroende på transportsätt
När du lämnar en exportdeklaration begär du att få ärendet klarerat av exporttullkontoret. Tidsfristen räknas från den stund då du begär att ditt ärende ska klareras, det vill säga när du anmäler dina varor för export.
Tidsfristerna för när du ska lämna din deklaration före avgång är olika långa beroende på hur din vara transporteras.
Sjötrafik
För transport sjövägen beror tidsfristen på hur dina varor är packade på fartyget.
- I container: 24 timmar innan varorna lastas på det fartyg med vilket varorna lämnar EU:s tullområde.
- I bulk eller parti: 2 timmar innan fartyget lämnar den sista hamnen i EU:s tullområde.
Undantag för sjötrafiken
Om varorna transporteras med container mellan EU och Grönland, Färöarna, Island, hamnar i Östersjön, Nordsjön, Svarta havet, Medelhavet eller samtliga hamnar i Marocko samt hamnarna i Storbritannien, i Kanal¬öarna och Isle of Man, måste du lämna en deklaration före avgång 2 timmar innan fartyget lämnar den sista hamnen i EU.
Flygtrafik
För transport via flyg behöver du lämna en deklaration före avgång minst 30 minuter före avgång från den flygplats där flygplanet lämnar EU.
Väg
För transport på väg behöver du lämna en deklaration före avgång senast en timme innan varorna ska lämna EU.
Järnväg
För transport via järnväg behöver du lämna en deklaration före avgång senast två timmar innan varorna ska lämna EU.
I de fall du har en kombinerad transport, vilket innebär att varorna överförs från ett transportmedel till ett annat, ska tidsfristen räknas utifrån det transportmedlet som lämnar EU. Exempelvis om varorna transporteras med bil och sedan lastas om till båt utgår du från tidsfristen som gäller för sjötrafik.