Processen vid centraliserad klarering – kompletterande deklaration efter förenklad deklaration eller anmälan vid registrering i deklarantens bokföring
Här kan du läsa om hur det går till när du använder dig av centraliserad klarering och kompletterande deklaration efter förenklad deklaration eller anmälan vid registrering i deklarantens bokföring.
Den som har tillstånd till centraliserad klarering i Sverige skickar sina tulldeklarationer till Tullverket (övervakningstullkontoret, SCO) för varor som förs in i ett annat medlemsland (anmälningstullkontoret, PCO). Läs mer om hur du ansöker om tillstånd till centraliserad klarering på sidan Centraliserad klarering import (CCI).
Centraliserad klarering import (CCI)
En deklarant med tillstånd till centraliserad klarering kan även anlita ett tullombud för sina kontakter och kommunikation med Tullverket. Då agerar tullombudet för deklarantens räkning som direkt tullombud. Vid indirekt ombudskap är det tullombudet som ska ha tillståndet till centraliserad klarering.
Om deklaranten vill använda förenklad deklaration (SDE) eller registrering i deklarantens bokföring (EIR) vid CCI krävs särskilda tillstånd för detta.
En förenklad deklaration eller anmälan vid registring av tulldeklarationsuppgifter i bokföringen ska följas av en kompletterande deklaration.
I beskrivningen nedan anges att Tullverket kommunicerar med deklaranten oavsett om kommunikationen sker direkt med deklaranten eller via deklarantens tullombud.
En beskrivning av de olika rollerna hittar du på sidan Begrepp och ansvar i den nya importprocessen.