Djur och varor som omfattas av hälsodokument (CHED)
Information till dig som importerar djur, växter, livsmedel eller andra varor som omfattas av gemensamma hälsodokument för införsel, Common Health Entry Document (CHED).
Importerar du djur, växter, livsmedel eller andra varor som omfattas av olika typer av tillstånd, hälsointyg, sundhetscertifikat eller liknande?
Nedan kan du se hur du ska deklarera den här typen av dokument.
Så här deklarerar du
När du lämnar en tulldeklaration ska du ange CHED på varupostnivå och komplettera med avräkning för respektive referens.
Ange följande uppgifter i deklarationen
12 03 001 000 Referensnummer – Ange referensnummer till det CHED du refererar till.
12 03 002 000 Typ – Här anger du typ av dokument genom en kod. Du hittar koderna i Tulltaxan.
12 03 013 000 Varupostnummer i dokumentraden – Om ditt intyg upptar flera varor pekar du på rätt rad i intyget här.
12 03 005 000 Beräkningsenhet och kvalificerare – Om intyget är utfärdad i kvantitet ska du ange beräkningsenheten, t.ex. KGM för kilo.
12 03 006 000 Kvantitet – Ange den kvantitet som ska räknas av från intyget.
Kontroller på uppdrag av andra
Tullverket kontrollerar att reglerna för in- eller utförsel av varor till eller från Sverige efterföljs. Det är ofta en annan myndighet som ansvarar för reglerna.
På Jordbruksverkets webbplats hittar du information om
- djur (CHEDA), djurprodukter (CHEDP) och vegetabiliska produkter med skyddsbeslut (CHEDD)
- ekologiska produkter som Jordbruksverket ska godkänna COI
- växter och växtprodukter (CHED-PP).
På Livsmedelsverkets webbplats hittar du information om
- förhandsanmälan och bokning av kontroll vid import av animaliska livsmedel (CHED-P)
- förhandsanmälan och bokning av kontroll vid import av vegetabiliska livsmedel (CHED-D)
- förhandsanmälan och bokning av kontroll vid import av köksredskap från Kina och regionen Hong Kong (CHED-D)
- bokning av kontroll vid import av ekologiska livsmedel (COI).