Press
Här hittar du pressmeddelanden, fakta om Tullverkets verksamhet och beslagsstatistik. Du som är journalist kan kontakta Tullverkets presstjänst för information och intervjuer.
Telefon: 0771–450 590
Presstjänsten svarar på mejl måndagar–fredagar klockan 8–18.
Mejl: press@tullverket.se
Vi som arbetar på Tullverkets presstjänst

Mattias Ragert,
presschef

Michaela Linderoth,
pressekreterare

Martin Höglund,
pressekreterare

Erika Karlsson,
presskommunikatör
Statistik över beslag och omhändertaganden
Tullverkets statistik över olika beslagtagna varor som till exempel vapen och narkotika samt omhändertaganden av alkohol med mera hittar du här:
Pressmeddelanden
Om du vill prenumerera på Tullverkets pressmeddelanden hänvisar vi till vårt pressrum hos Via-TT.
Du kan läsa hela pressmeddelanden hos Via TT genom att klicka på länkarna nedan.
-
2025-03-20
Tullverket varnar för spetsad ginseng
Under 2024 stoppade Tullverket ett ökat antal sändningar av ett ginsengpreparat, Ginseng Kianpi pil. Vid laboratorieundersökningar visade sig preparaten vara spetsade med antihistamin och kortison som kan vara mycket farligt. Under 2022 stoppades fem sändningar och under 2023 stoppades två. 2024 stoppade Tullverket 35 sändningar med sammanlagt över 12 000 kapslar.
-
2025-03-13
Tullverket och Försäkringskassan förstärker gemensamma insatser mot välfärdsbrott
Tullverket ska tillsammans med Försäkringskassan skärpa kontrollerna av resande för att komma åt den kriminella ekonomin och avslöja bidragsbedrägerier. Under förra året upptäcktes bedrägerier och felaktigheter för omkring tio miljoner kronor vid kontroller enbart på Arlanda flygplats. De gemensamma insatserna var så pass framgångsrika att samarbetet nu ska utökas under 2025, säger myndigheternas generaldirektörer Johan Norrman och Nils Öberg.
-
2025-02-24
Alltfler rattonyktra stoppas av Tullverket
Tullverket stoppade förra året många rattonyktra förare vid landets gränsövergångar. 760 förare var såpass påverkade att det ledde till en brottsutredning. Det är en ökning med 24 procent jämfört med 2023. Flest rattonyktra förare stoppas i södra Sverige. Det mest oroande är att alltfler lastbilschaufförer är påverkade av alkohol och narkotika.