Handledning för anmärkningar om lossning (IE044) vid transitering
Här hittar du en handledning som ska användas när du skickar in lossningsresultat till Tullverket med meddelandet IE044.
När varorna har lossats hos dig som är godkänd mottagare ska du skicka in lossningsresultat.
Lossningsresultatet (IE044) ska skickas senast tredje dagen efter att du fått lossningsmedgivande (IE043). I lossningsresultatet ska du ange om det finns avvikelser, dvs. om det finns något i transiteringen som inte stämmer med de varor som du har lossat.
Nedan följer en handledning som kan vara till stöd för dig.
Uppgifter där ett dataelementnummer angivits i rubriken (exempelvis 17 05 000 000) motsvaras av det dataelementet i transiteringsdeklarationen.
Fyll i följande uppgifter:
Transitering (Transit operation)
MRN
Här anger du det MRN som tillhör den transiteringsdeklaration vars varor har anmälts för ankomst till destinationstullkontoret och sedan lossats på godkänd plats.
Övrigt att rapportera (Other things to report)
Har du upptäckt avvikelse i transiteringen bör du beskriva det här.
Du ska också ange avvikelsen vid respektive dataelement under ”Sändningen – Consignment” nedan.
Exempel:
Om varupost 2 har färre kollin och lägre vikt vid ankomsten ska detta noteras under vikt och kolli på varupostnivå under ”Sändningen” nedan.
Destinationstullkontor (Customs office of destination)
Referensnummer
Ange destinationstullkontorets referensnummer.
Som godkänd mottagare i ett förenklat förfarande ska du alltid ange referensnumret för Malmö, SE000050.
Trader at destination
Identifieringsnummer (Identification number)
Ange ditt Eori-nummer som godkänd mottagare.
Senaste uppdateringar
2025-09-01
Ändring i uppgifterna Styrkande handlingar, Transportdokument och Varupostnummer.
2025-08-20
Teknisk ändring.
2025-01-21
Information om övergångsperioden har tagits bort. Dessutom har ändringar gjorts i uppgifterna CUS-kod (18 08 000 000) och KN-nummer (18 09 057 000).